Nowa inicjatywa Dziecięcego Graffiti - Prace Literackie związane z szeroko rozumianym tematem NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

Inauguracja wystwy pod patronatem Prezydenta Bydgoszcz Konstantego Dombrowicza 20.04.2009 podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej pn. "Istnieć W Kulturze" organizowanej przez U.K.W. w Bydgoszczy ul. Jagielońska 11

 
 

 

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z nową inicjatywą Dziecięcego Graffiti – pracami literackimi o niepełnosprawności. Zostały one włączone w cykl wystaw Dziecięcego Graffiti,  na który składają się prace plastyczne wykonane przez osoby niepełnosprawne i fotograficzne, przedstawiające osoby niepełnosprawne. Wystawa pozwala wypowiedzieć się najbardziej zainteresowanym, na tematy, którymi żyją na co dzień. Niepełnosprawność to ich chleb powszedni. Nauczmy się ich słuchać, abyśmy potrafili zrozumieć i pomóc.

 

Inauguracja wystawy, objętej patronatem Prezydenta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza, odbędzie się dnia 20 kwietnia podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej

pn. „Istnieć W Kulturze” organizowanej przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w dniach 20-22.04.2009 przy ul. Jagielońskiej 11.

 

Autorzy pracowali w trzech kategoriach:

1 Osoby niepełnosprawne

2 Rodzice - opiekunowie

3 Osoby trzecie – przyjaciele, terapeuci, lekarze, wolontariusze

 

Tematem przewodnim była szeroko rozumiana Niepełnosprawność i wszelkie związane z Nią problemy, a więc z jednej strony ból, cierpienie, a z drugiej strony wiara, nadzieja i wielka radość z najdrobniejszych sukcesów i błahych z pozoru spraw.

Dowolność formy literackiej (wiersze, listy, opowiadania) umożliwiła przedstawienie bogactwa uczuć i doświadczanych emocji.

 

Autentyczność jest niewątpliwie największą wartością tych przebogatych pod różnymi względami prac.

 

Wystawa daje obraz problemów, z którymi spotykają się osoby, i ich rodziny, dotknięte różnymi rodzajami niepełnosprawności. Towarzyszyć możemy rodzicom, gdy od momentu narodzin dziecka borykają się z problemami zaakceptowania trudnej psychicznie sytuacji. Podziwiamy pasje wieku młodzieńczego i obserwujemy etap późnej starości, pokazanej przez los podopiecznej hospicjum. Prezentowane prace dotykają również tematów tak delikatnych jak transplantologia i eutanazja.

 

Bardzo dziękuję wszystkim autorom za to, że przyłączyli się do naszej inicjatywy, że okazali wielką odwagę wpuszczając nas do swojego świata, opisując bardzo osobiste przeżycia, różne problemy i emocje im towarzyszące.

 

Jestem przekonany, że to słuszna idea i z pewnością pomoże przybliżyć problemy z innej rzeczywistości, która toczy się równolegle obok, ale jednak tak daleko ...
 
 
 
 Zapraszam do zapoznania się z pracami literackimi: