Otwarcie Wystawy Integracyjnej pt."Dziecięce Graffiti - Moje Pasje, moje otoczenie".

20.05.2010 r. godz. 17.00 Galeria Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, ul.Jagielońska 27
 

 

Wystawa Integracyjna

pt.”Dziecięce Graffiti – Moje pasje, moje otoczenie”

 

Cieszę się, że dzięki Państwa zainteresowaniu cyklu imprez pt. „Dziecięce Graffiti”, zyskuje popularność i może realizować projekty, z których chętnie korzystają zarówno osoby niepełnosprawne, jak i coraz większe kręgi osób w pełni sprawnych.

 

Jest to swoiste wyzwanie, aby po sukcesie Wystawy Integracyjnej pt. „Dziecięce Graffiti – Moje uczucia, pokaż jak mnie widzisz”, która była prezentowana w wielu najważniejszych urzędach w naszym województwie takich jak - Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski w Toruniu, Urząd Miasta w Bydgoszczy, a także w tak znanych obiektach kultury jak Opera Nova w Bydgoszczy i wielu innych miejscach, stworzyć podobnie atrakcyjne dzieło,  które zainteresuje i dotrze do wszystkich grup społecznych, a nie tylko do tej, przez którą było wykonane.

 

Dziękuję za otrzymany od Państwa wielki kredyt zaufania dla naszej działalności, dlatego przez obecnie prezentowane prace chcemy dalej opowiadać o niepełnosprawności. Prace wywodzące się ze środowiska osób niepełnosprawnych z pewnością w szerszy sposób pozwolą zrozumieć ich problemy także tym, którzy z niepełnosprawnością się jeszcze bezpośrednio się nie spotkali.

 

Wystawę Integracyjną pt.” Dziecięce Graffiti – Moje pasje, moje otoczenie” zapoczątkował Integracyjny Przegląd Twórczości Artystycznej z Dziecięcym Graffiti, w ramach którego przeprowadziliśmy warsztaty plastyczne.

Wystawa obejmuje trzynaście prac o wymiarach 70 x 100 cm, w skład których wchodzą:

 – prace fotograficzne z Wystawy Integracyjnej pt. „Dziecięce Graffiti – Moje uczucia, pokaż jak mnie widzisz”,

- prace plastyczne z Integracyjnego Przeglądu Twórczości Artystycznej z Dziecięcym Graffiti,

- prace literackie z Integracyjnego Konkursu Literackiego Dziecięcego Graffiti

- baner z nazwą wystawy      

 

Dla pełnego obrazu przedstawianego tematu niepełnosprawności chciałbym w różnorodnej formie zaprezentować osoby niepełnosprawne, charakteryzujące się innym spojrzeniem na świat, wielowątkowymi pasjami, talentami czy codziennymi problemami.

 

Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na prace literackie (można się z nimi zapoznać również na naszej stronie internetowej www.dzieciecegraffiti.pl zakładka wystawy), w których najbardziej zainteresowani poruszają tematy, którymi żyją na co dzień. Tematem przewodnim była szeroko rozumiana Niepełnosprawność i wszelkie związane z Nią problemy, a więc z jednej strony ból, cierpienie, a z drugiej strony wiara, nadzieja i wielka radość z najdrobniejszych sukcesów i błahych z pozoru spraw.

 

W ten sposób możemy nauczyć się ich zauważać, słuchać, zrozumieć i pomóc wielu osobom, a dowolność formy literackiej (wiersze, listy, opowiadania) ułatwiają poznanie bogactwa uczuć i doświadczanych emocji towarzyszących życiu niepełnosprawnym.

 

Wystawa, a w szczególności prace literackie dają obraz problemów, z którymi spotykają się osoby i ich rodziny, dotknięte różnymi rodzajami niepełnosprawności. Towarzyszyć możemy rodzicom, gdy od momentu narodzin dziecka borykają się z problemami zaakceptowania trudnej psychicznie sytuacji. Podziwiamy pasje wieku młodzieńczego i obserwujemy etap późnej starości, pokazanej przez los podopiecznej hospicjum. Prezentowane prace dotykają również tematów tak delikatnych i trudnych jak transplantologia i eutanazja.

 

Bardzo dziękuję wszystkim autorom za to, że przyłączyli się do naszej inicjatywy, że okazali wielką odwagę wpuszczając nas do swojego świata, opisując bardzo osobiste przeżycia, różne problemy i emocje im towarzyszące.

 

Jestem przekonany, że wystawa jako całość przybliża nam, toczące się równolegle życie widziane jednak z innej perspektywy; pokazuje rzeczywistość, która toczy się obok nas, ale jednocześnie jest tak daleko ...

 

 

Owe wcześniej przytoczone „pasje”, które są wplecione w tytuł wystawy, mają nam uzmysławiać, że każdy z nas może się realizować w jakieś dziedzinie - tu pracy fotograficznej, plastycznej, literackiej, która nie dzieli na kategorie, lecz wymaga serca i zaangażowania.

 

„Moje otoczenie”, jest drugą częścią tytułu wystawy, który odnosi się do tematyki prezentowanych prac, jak i łączy codzienne problemy osób niepełnosprawnych z innymi osobami.

 

Autentyczność jest niewątpliwie największą wartością tych przebogatych pod różnymi względami prac. Przy tej okazji możemy trochę przekornie zapytać się, jak my traktujemy ludzi z pasją w naszym otoczeniu – a tym bardziej, jeśli są to osoby niepełnosprawne …
 
Wystawa w Galerii "Pałac" będzie czynna od 20 maja do 19 czerwca 2010 roku w godzinach 15.00 - 20.00 (w dni robocze).