Proszę o głos - Szlak Pamięci Narodowej - Bydgoski Budżet Obywatelski 2016

Prośba do mieszkańców Bydgoszczy
Głosowanie do 30 września 2015r


Szanowni Państwo,
Zwracam się z prośbą o oddanie głosu na projekt inwestycji w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim na rok 2016 – Okręg nr 5, Osiedle Wzgórze Wolności – SZLAK PAMIĘCI NARODOWEJ (50K/0055)

Głosowanie trwa do 30 września 2015 i mogą w nim uczestniczyć osoby od 16 roku życia zamieszkujące na terenie miasta Bydgoszczy – można oddać głos tylko na jedno zadanie z listy projektów poprzez ustawienie znaku - X.
Projekty, które uzyskają najwyższą ilość głosów zostaną wpisane do budżetu Miasta Bydgoszczy na rok 2016

Głos można oddać elektronicznie korzystając z internetu – link do strony:
https://budzet.um.bydgoszcz.pl/voting/getToken

Lub za pomocą karty do głosowania, którą można wrzucić do urny w wybranych punktach - link do strony z której można wydrukować kartę do głosowania:
http://www.bydgoszcz.pl/…/b…/okr%C4%99g%205_tcm74-210194.pdf

Kilka słów o projekcie pn. „Szlak Pamięci Narodowej” – może ktoś się nim zainteresuje i powstanie kompleksowy wniosek zagospodarowania tego terenu tak jak rewitalizacja Wyspy Młyńskiej.

Zadanie pn. „Szlak Pamięci Narodowej” składa się z trzech połączonych ze sobą obszarów;
1. Kultura i Dziedzictwo Narodowe - Miejsca Pamięci Narodowej
Stworzenie szlaku pamięci narodowej z uwzględnieniem historii naszego miasta, która miałaby służyć turystom jak i rodowitym mieszkańcom.
Szlak miałby się rozpocząć przy Ratuszu, prowadzić przez Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności, zejście do HWS „Łucznika”, gdzie podczas powrotu „Słonecznikiem” do ratusza była by przedstawiona dalsza część historii Bydgoszczy.
W ten sposób turyści, goście oprócz walorów historycznych naszego miasta zgromadzonych przy Starym Rynku zapoznali by się z obecnymi jego atrakcjami i zobaczyli takie miejsca jak TVP3, nowa galeria handlowa (której inwestor będzie z pewnością zainteresowany atrakcyjnością miejsca i możliwe że sam sfinansuje niektóre przedstawione pomysły), stadion TKKF z zapleczem sportowym takim jak park rehabilitacyjny, ścieżki zdrowia , plac zabaw - wymienionych w p.3, nowa Trasa Akademicka i Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, HWS „Łuczniczka”, szereg zabytków podczas podróży tramwajem wodnym, oraz Operę Nova wraz z Wyspą Młyńską podczas powrotu do ratusza.
Na całej trasie miałyby być umieszczone tablice (przetłumaczone w dwóch – trzech językach) informujące o różnych miejscach pamięci związanych z historią naszego miasta np. Dolina Śmierci do której przy pierwszej wizycie ze względu na brak czasu goście mogą nie dotrzeć, ale zainteresowani mogą powrócić i wówczas zaplanować zwiedzanie kolejnych miejsc związanych z naszą historią.
2. Ochrona Środowiska i Turystyka - stworzenie parku botanicznego, ścieżek dydaktycznych i spacerowych – szlaków do turystyki pieszej po zróżnicowanym terenie parku (wzdłuż ścieżek spacerowych i szlaków do turystyki pieszej, ustawienie urządzeń ścieżki zdrowia i inne jak poniżej – możliwość rodzinnego spędzenia czasu na sportowo).

3. Sport - usytuowanie w parku na Wzgórzu Wolności dużego placu zabawowo – rekreacyjnego wyposażonego w urządzenia dla różnych grup wiekowych w skład którego wchodziłby; plac zabaw, skatepark, ścieżka zdrowia, ścieżka do jazdy na rolkach, ścieżka rowerowa, urządzenia siłowni na świeżym powietrzu (park rehabilitacyjny) z organizowanymi tam zajęciami dla mieszkańców Bydgoszczy i turystów (miejsce lokalizacji – taras widokowy w okolicy obecnego wjazdu do TVP-3 od strony marketu LIDL i wyjścia z bloków przy ul Słowiańska i Wojska Polskiego przy parku.
Utwardzona Ścieżka do jazdy na rolkach na tyłach budowanej galerii handlowej i TVP-3 (utwardzenie jednej z dwóch alejek oddzielonych pasem zieleni – żywopłotem). Brak takiego miejsca w centrum miasta powoduje, iż mieszkańcy jeżdżą ulicami o mniejszym natężeniu ruchu (np. ul. Cmentarną, Dąbrowa …), stwarzając zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi (Myślęcinek dla niektórych jest zbyt daleko - potrzebny czas i środki na dojazd). 
Wnioskodawcy programu 5/6, który wygrał w zeszłym roku zgłaszali potrzebę utwardzonej ścieżki która mogła by służyć również do jazdy na rolkach i rowerkach – mam nadzieję, że zostanie wykonana inwestycja, która zaspokoi oczekiwania mieszkańców.

Wprowadzenie stałych zajęć sportowo - rekreacyjnych (zajęcia cykliczne prowadzone przez cały tydzień, a od piątku po południu do niedzieli wieczorem z większą intensywnością).

Oddanie budynku którym zarządzał TKKF na zaplecze społeczno - sportowe np. kawiarenkę – klub, miejsce spotkań mieszkańców i turystów (można by się tam przebrać, spędzić czas na sportowo i dalej skorzystać z zaplecza gastronomicznego).

Obecnie Ratusz zakwalifikował pierwszy punkt programu – może w kolejnych latach będą mogły wejść do realizacji pozostałe …

1. Szlak Pamięci Narodowej – postawienie tablic (przetłumaczonych w dwóch – trzech językach) informujących o różnych miejscach pamięci związanych z historią naszego miasta,
2. Ochrona Środowiska i Turystyka - stworzenie parku botanicznego, ścieżek dydaktycznych i spacerowych – szlaków do turystyki pieszej po zróżnicowanym terenie parku.
3. Sport - usytuowanie w parku na Wzgórzu Wolności dużego placu zabawowo – rekreacyjnego wyposażonego w urządzenia dla różnych grup wiekowych w skład którego wchodziłby;
a. plac zabaw, 
b. skatepark, 
c. ścieżka zdrowia, 
urządzenia siłowni na świeżym powietrzu (park rehabilitacyjny)

Z góry dziękuję za oddanie głosu